Mentoring Theater – nowa kategoria mentoratu w przestrzeni teatralnej, osadzona w nurcie edukacji rozrywkowej „edutainment”. Inscenizacje z tej kategorii ukazują bogate doświadczenie autorów, którzy jako mentorzy sceniczni dosłownie szczypią duszę widza, nieco przyjaźnie – acz trochę z pazurem – ostrzą ważne, zacienione w życiu dorosłego człowieka, zajętego rodziną i karierą, użyteczne życiowo kompetencje:
- uważnej obserwacji i różnicowania zjawisk przyczynowo-skutkowych,
- wchodzenia w rolę decydenta sercem oraz rozumem,
- opiekowania się sobą w trudnych chwilach i sytuacjach życiowych,
- zamiany intuicji, przeczuć – na dowody i właściwe pytania,
- obnażenia archetypów w nowobogackich narracjach.
Mentoring Theater stawia sobie za cel, by rozbudzić wrażliwość na nasze emocje, odczucia, spychane przez rozum do tzw. intelektualnej szuflady z oczywistą etykietką. Zatrzymać się i wrażliwie odróżnić sprawy własne – od obcych. Przedstawienia, a raczej autorskie sesje mentoringowe z tej kategorii, pozwalają spokojnie postawić właściwe, trudne pytania, przyjrzeć się własnemu wnętrzu, jego zacienionym barierom oraz poddać redefinicji zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu. Każda sesja podkreśla wielką użyteczność ludzkich przeżyć. Ich głębokiego dotyku. Ale i obecności zawodowych celów lub ideałów, dających złudne poczucie sensu w czasie ślizgania się po powierzchni jego współczesnych wyobrażeń… Niby dowcipnie, niby lekko, a jednak użytecznie, dotkliwie i głęboko. Inscenizacja wprowadza widza w stan wglądu wewnętrznego, co dość skutecznie potrafi obudzić niektórych ze snu…
Przeżycie teatralnej sesji mentoringowej, to coś więcej niż spektakl, mimo tak wielu podobieństw. Może być relaksującym spotkaniem wieczornym, wyróżnieniem specjalnej okazji albo inteligentną rozrywką dla Twoich bliskich, współpracowników, klientów, partnerów oraz ich rodzin. Lecz przede wszystkim, świetnym wstępem do rozmowy o mądrych decyzjach w przyszłości…
Tajnikami autorskich dzieł, wyłącznie polskich praktyków, są realne próby zmierzenia się z trudnymi pytaniami, które stanowią oś ich pracy w wieloletniej, codzienności mentorskiej:
- Dokąd prowadzi brak obecności i dokąd prowadzą znane strategie…?
- Co chcę ukryć przed światem, a co przed samym sobą…?
- Czym uwodzę siebie? A czym innych?
- Co de facto znaczy – mój tytuł do wychodzenia z domu?
- Czemu i komu służą moje kompetencje emocjonalne?
- No i… jak życie zmieniło moje marzenia?